BİLGİ Metaverse Nedir Ve Nasıl Para Kazanılır ?

D

dijitalrehber

Guest
image-94.png

The Sandbox, Decentraland ve diğer metaverse evrenleri pazarlama alanı, ticaret ve iş merkezi gibi alanlar olarak gelişiyorlar. Blok zinciri metaverseleri daha çok yeni ama büyük teknoloji şirketleri bu sanal ortamlarda gelir getirici işler yürütmek için büyük girişimler yapıyor. Metaverse'te canlı bir hizmet ve mal ekonomisinin ortaya çıkması kullanıcıların kripto cüzdanları sayesinde evren için varlıkların sahipliğini kolaylıkla alabilmesi sayesinde oluyor. Kullanıcılar bu sayede değer oluşturarak diğer kullanıcılarla ticaret yapabiliyr ve kripto para kazanabiliyor.

Eğer bu furyaya dahil olup metaverse ile para kazanmakla ilgileniyorsanız bu kısa kılavuza göz atmalısınız. Kullanıcılar metaverse ile birlikte kariyer planı yapıp bu işle gelir elde etmek için kullandığı birkaç yöntem var.

Tabi ki özellikle yatırım yaparak başlanan ve oynanabilen oyunlar daha fazla para kazandırıyor. Decentral Games'in geliştirdiği Decentraland, metaverse evrenlerinin en önemlilerinden biri olduğu için direkt onun üzerinden örnek verelim. Decentraland'de p0ker, blackj4ck, ru1et ve benzeri sanal cas1no oyunları vardır ve bu oyunları oynayarak MANA kazanabilir, aynı zamanda kaybedebilirsiniz. Bu, metaverse ile gambling'in birleşiminin bir örneğidir.

The Sandbox da beta sürümünden genel sürüme geçtiğinde birçok oyna kazan oyununa ev sahipliği yapmaya ve kullanıcıları kripto para kazanmaya teşvik eden yeni oyunlar oluşturmaya hazırlanıyor. Bu oyunlar, geleneksel oyun biçimlerine alternatif olacak ve metaverse deneyimlerinin çeşitliliğini artıracaktır. Henüz emekleyen bu sektörde birçok fakir ülke vatandaşının Axie Infinity ve benzeri oyunları oynayarak normal çalışma hayatlarında kazandıkları paranın çok daha fazlasını kazanabiliyor.

Axie Infinity'den de her yerde bahsedildiği için uzatmayacağım. Pokemon tarzında, savaşabilen ve takas edilebilen Axie'ler bulunduran bir oyun. Oyuncular birbirleriyle savaşarak ve Axies alıp satarak para kazanabiliyor. Bir Axie'nin fiyatı $150 ile $800.000 arasında değişebiliyor

Gerçek Hayat Yeteneklerinizi Metaverse'te Sergileyebilirsiniz
Metaverse evrenlerinin en heyecan verici kısmı gerçek hayattaki yeteneklerin gerçek hayattakine benzer ortamlarla bu evrenlere taşınabilmesidir. İlk bakışta yine Decentraland evreniyle karşılaşıyoruz. Metaverse etkinliklerinde bir stand-up komedyeni, bir şarkıcı, yetkin olduğunuz bir alanda konuşmacı ve benzeri şeyler yaparak para kazanabilirsiniz. ABD'de ünlü stand-up komedyenleri arasında Decentraland'de kendi komedi kulübünü açıp gösteriler yapanlar olduğu biliniyor.

2021'de Decentraland'de açılan Atari Casino'nun açılış etkinliğinde sahneye Dillon Francis çıkmıştı. The Sandbox ise bir kültürel simge olan ve hip-hop efsanesi gözüyle bakılan Snoop Dogg ile ortak projeler yürütüyor.

Ünlülerden bahsettik, ama Metaverse'te sahne almak ve performans sergilemek için ünlü olmanıza gerek yok. Bu evrendeki kullanıcılar, her seviyeden ve her sektörden performans sanatçılarını izlemek için istekli. Yani talep çok ama arz düşük. Müzisyenler, rap sanatçıları, komedyenler ve diğer sahne sanatlarını içeren sektörlerdeki sanatçılar için istihdam sağlama amacıyla kurulan şirketler bile var, örneğin MetaParty. MetaParty, 2021'in Haziran ayından beri Decentraland'deki etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Satmak
The Sandbox ve Decentraland'de dijital nesne, giysi, sanat eseri, 3D modellenmiş nesneler ve birçok şey satılıyor. Bu NFT'leri sıradan herkes oluşturup satabiliyor. Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonunu sıkça duymuşsunuzdur. Sadece avatar olması amaçlı tasarlanmış iki boyutlu koleksiyon görüntüleri yüz binlerce dollar karşılığı satılıyor. Ünlüler bu koleksiyona çok rağbet gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde Lamborghini'sini satıp bir avatar NFT'si alan birisini görmüştük. Ancak NFT'ler bazılarının sandığı gibi iki boyutlu görsellerle sınırlı değildir...

Metaverse'te NFT'ler birçok farklı biçim ve şekilde olabilir. Decentraland'deki karakterinize giydirebildiğiniz her bir kıyafet aslında cüzdandan cüzdana aktarılabilen, satılabilen bir NFT'dir. Kişisel olarak kıyafet tasarlayıp Decentraland'de kendi dükkanını açan küçük girişimciler olduğu gibi Ralph Lauren, Gucci, Adidas, Dolce & Gabbana, Balenciaga, New Balance ve H&M gibi birçok dünya devi markanın da kendi giyilebilir koleksiyonlarını metaverse evrenlerinde piyasaya sürdükleri biliniyor. Az önce bahsettiğimiz MetaParty'nin de koleksiyonları ve çeşitli kıyafetleri mevcut.

3D Modelleme Yapmak
Mimar veya inşaat mühendisi olabilirsiniz, veya sadece hobi olarak 3D modelleme ile ilgileniyor olabilirsiniz. 3 boyutlu modelleme konusunda yetenekliyseniz iyi tasarımlar yaparak metaverse'teki kullanıcılara satabilirsiniz. Metaverse'te arazi satışlarının çok arttığını duymuşsunuzdur. Hatta Ocak 2022 itibariyle Decentraland'de en ucuz arsanın fiyatı $13.500 civarındadır. Bu 5,65 ETH veya 7350 MANA ederinde demektir. Bazı merkezi konumlar ve gerçekte de bir arsanın maliyetini artıracak şeylere sahip arsaların fiyatları milyon dollarları geçmektedir. Bir arsa sahibi olduğunuzda yaratıcılığınızı sergileyebilir, etkinliklere ev sahipliği yapabilir, proje tanıtımlarında öncü olabilirsiniz.

The Sandbox ve Decentraland, Autocad ve SketchUp gibi programlarda oluşturulan 3D yapı modellerini arsalara yerleştirmeyi olanak sağlar. Yapıları ve modelleri metaverse'e aktarmak için önce arsa sahibi olmalısınız. Bu yüzden yetenekli tasarımcılar, arsa sahipleri tarafından işe alınarak arsalar için yapı 3D yapı modelleyebilirler.

Önce ücretsiz ama görmekli yapılar oluşturup metaverse'e aktararak reklamınızı yapabilir, daha sonra referanslarınızı kullanarak metaverse'te bilinen bir "müteahhit" olabilirsiniz. Ücretsiz yapılar sıra sıra diğer yapılar için müşterilere ulaşmanıza önayak olacaktır. Daha sonrasında insanlar yapı modelleyerek inşa etmeniz için size MANA veya ETH ödemeyi teklif edeceklerdir. Bu her işte böyledir.

İçerik Oluşturmak
The Sandbox ve Decentraland, bu evrenlerdeki deneyimlerini Twitch ve YouTube gibi platformlarda yayınlayan birçok içerik üreticisine sahiptir. Bazı kişiler kişisel olarak deneyimlerini paylaşırken bazıları da bizzat projelerin sponsorluğuyla içerikler oluşturur ve para kazanır. Decentraland'in Twitch'te League of Legends, Call of Duty: Warzone veya Grand Theft Auto V kadar izleyici kazanmayacağını kim iddia edebilir ki? Hele ki GTA 5 roleplay'lerin bizzat gerçeklerinin Decentraland'de yaşanma ihtimali varken.

Decentraland için yayın yapan iki popüler yayıncı vardır. KevinonEarth, Twitch'te yayın yaparken Peanutbutta ise YouTube'da yayın yapmaktadır. Siz de bu iki kişi gibi metaverse'te ne olduğunu, neler yaşandığını, nasıl dahil olunabileceğini merak edenler için içerikler oluşturabilir, takipçi kitlesi ve para kazanabilirsiniz.

Hep Decentraland ve The Sandbox'tan bahsettik. Arsa fiyatlarının ve diğer maliyetlerinin ne kadar yükseldiğini söyledik. Arsa alınabilen ve dünyaya benzer nitelikte metaverse evrenine sahip olan sadece iki proje yok. Özellikle Animoca Brands'in de desteklediği daha birçok bu tarz metaverse evreni var.

Yatırım tavsiyesi değildir.
 

Erco88

Member
K.M.F Üyesi
Katılım
16 Nisan 2021
Mesajlar
7
Çekilebilir #MR
0.4000₺
Çekilen #MR
0₺
Hayali arsa alanlara şaşıyorum. Yav kimin hayalini kimsen alıyosunuz siz. Boğaz köprüsünü satmak gibi bişi :D:D
 
Üst